Minerální nebo chemické filtry: Jaký je nejlepší pro zdravě opálenou pokožku?

Ozónová vrstva se ztenčuje. Její přirozená vlastnost – odstínit nebezpečné dávky ultrafialového záření – je v ohrožení. Stejně jako zdraví lidské pokožky, pokud by byla těmto šokovým dávkám UVA a UVB záření vystavena. Jak pokožku chránit víme. Člověk by si měl vybrat opalovací krém s vhodným ochranným faktorem, a to s ohledem na místo pobytu, aktivitu, svůj fototyp kůže, frekvenci koupání ale například i pocení. Zvážit by přitom měl i svůj věk a to, zda chce od opalovacího produktu také nějakou extra péči o pokožku. Jenže jak si vybrat správný opalovací prostředek, a jaké jsou vlastně rozdíly v ochranných filtrech, které zabezpečují, že UVA a UVB záření nebezpečně nepoškodí kůži?

Pokožka a opalování bez ochrany

Sluneční filtry jsou v současné době důležitý ochranným prostředkem, aby nedošlo k poškození nejen pokožky, ale celkového zdraví. Odborníci varují před zvyšujícím se výskytem melanomu kůže, což je rakovinné onemocnění, jež dokáže vážně ohrozit lidskou existenci. Je nenápadné, plíživé a mnohdy se na něj nepřijde včas. Existuje tu však jistá prevence, s níž riziko vzniku melanomu můžete podstatně snížit. Správné chování na slunci, rozumný přístup k opalování a používání produktů s kvalitním filtrem.

Podíváme-li se na působení UV záření z estetického hlediska, na nechráněné pokožce před slunečními paprsky dochází ke vzniku předčasných vrásek, stávající vrásky se prohlubují, pokožka povadá. Je tu někdo, kdo by si přál, aby jeho pokožka vykazovala takové známky stárnutí, že by jeho organismus předběhla třeba o dvacet let? Je vám 50 let a kůži máte jako sedmdesátníci. To není představa, která by se nám v GERnétic zamlouvala. Nezapomínejte na to, že kůže si pamatuje velmi dobře vše, co jí uděláte. Každý prohřešek, spálení, nedostatečnou ochranu – to vše vám s věkem bude vracet. Nepodceňujte zdravé a bezpečné opalování ani v mládí!

foto-2

Existují dvě kategorie slunečních filtrů: filtry minerální a filtry tzv. chemické.

Minerální filtry fungují především na bázi zinku a oxidu titaničitého. Zůstávají na povrchu pokožky a odráží sluneční záření jako zrcadlo. Chemické filtry jsou syntetické molekuly schopné absorbovat UV paprsky různých vlnových délek UVA a UVB.

Přípravky s minerálními filtry, které byly donedávna v přípravcích GERnétic používány, byly často kritizovány pro svoji hutnost a horší roztíratelnost. Tento problém se dal vyřešit zmenšením minerálních filtrů na nano úroveň (nanočástice). Touto cestou však Laboratoře GERnétic nechtějí jít, protože chybí údaje o bezpečnosti těchto částic, existuje podezření, že se vzhledem ke své velikosti mohou nanočástice dostat do buněk a tělo pak bude tyto částice kumulovat. Což je potenciální riziko pro zdraví člověka. Je to jako s jinými kovy – buňku mohou zahltit a ona přestane správně pracovat. Z kůže se může dostat do dalších soustav těla. Například do jater, kde se tyto cizorodé částečky mohou ukládat a ničit jaterní tkáň.

V laboratořích GERnétic se intenzivní vývoj nových přípravků na opalování zaměřil na používání chemických filtrů, navzdory obtížnému vkládání do struktury produktů (spojování a stabilizace), a to z důvodů lepších znalostí ohledně bezpečnosti, skvělé účinnosti a roztíratelnosti. Nové opalovací přípravky GERnétic tedy obsahují chemické filtry nové generace, neobsahují nanočástice, skvěle chrání pokožku, velmi dobře se aplikují, nezanechávají bílý film a jsou zcela bezpečné.

foto-3

Vyberte si ze sofistikované nabídky opalovacích přípravků GERnétic

foto-4

Jak sluneční přípravky správně používat?

Nezapomeňte že, používání přípravků s ochrannými filtry vyžaduje dodržování určité strategie zajišťující dostatečnou ochranu, která je deklarována na ochranném přípravku. Je důležité aplikovat přípravek na pokožku v dostatečném množství. U průměrného člověka odpovídá asi 6 čajovým lžičkám. U dospělého muže s dvěma metry na výšku a váhou 100 kg jich může být i 12. Aplikace menšího množství výrazně snižuje účinnost faktoru. Přípravek nanášíme alespoň 15 až 20 minut před pobytem na slunci. Tuto aplikaci během dne opakujeme. Pokud se často koupeme, aplikace přípravku by měla následovat za 80 minut. I bez koupání bychom měli nanášení ochranného přípravku opakovat každé 2 hodiny, neboť ochranný faktor se odplavuje potem.

Pohybujeme-li se v horách, s každými 300 metry se zvýší intenzita UV záření o 4 %. Je třeba počítat s tím, že paprsky se odráží i od sněhu. Zde je nutné používat přípravky s vyššími faktory.

Dále je nutné přihlédnout k tomu, jaký jste fototyp. Je třeba upozornit i na to, že děti do 1 roku by se neměly vystavovat ultrafialovému záření vůbec.

Udává se, že lidé by se slunečnímu záření měli v letních měsících vyvarovat mezi 10 a 15 hodinou, kdy jsou paprsky nejintenzivnější. A to nejen kvůli ochraně kůže, ale také pro kondici a pohodu celého organismu. Nebojte se učit se od jižních národů a odkoukat od nich siestu. Nebo se před horkým slunečním žárem alespoň skryjte do budovy, kde je příjemná teplota, dobře v ní proudí vzduch. Mějte k dispozici dostatek tekutin, nejlépe vodu či bylinné čaje. Dopřávejte si nápoje vlažné, které tělo nezmatou, že by horko již pominulo. Studený nápoj totiž zastaví přirozené ochlazovací procesy organismu a tak může snadno dojít k přehřátí. Mimo to ledové nápoje velmi oslabují sliznice. A jezte lehkou stravu, alespoň se nebudete cítit vedry tolik vyčerpáni.

foto-5

Nepodceňujte další ochranné pomůcky

Pokud se pohybujete v slunečných letních dnech venku, nezapomeňte si vzít sluneční brýle a pokrývku hlavy, třeba slušivý slamáček. Poskytne vám stín a budete se cítit jako u moře.

S láskou,
Alena Kimlová a tým GERnétic