Oficiální stránky distributora GERnétic pro ČR a SR

Dobrý den, velmi se omlouvám že obtěžuji, ale měla bych dotaz se kterým nevím kam se obrátit. Po dvou letech marného a neúspěšného boje s periorální dermatitidou (po aplikaci kortikoidní masti Elocom )

Vytvořeno dne: 03. 12. 2018

Dotaz:

Dobrý den, velmi se omlouvám že obtěžuji, ale měla bych dotaz se kterým nevím kam se obrátit. Po dvou letech marného a neúspěšného boje s periorální dermatitidou (po aplikaci kortikoidní masti Elocom ) jsem na internetu našla díky pozitivním ohlasům odkaz na ozonovou terapii ve formě silně koncentrovaného ozonového olivového oleje. Objednala jsem ho a začala jej užívat na postižené místo, tedy na celou bradu. Podle různých recenzí jsem se dozvěděla že by mělo nastat rapidní zhoršení a pak by mělo dojít k postupné úzdravě. Začala jsem tedy aplikovat jen na noc a používám olej takto již osmý den. Pokožka je hodně zarudlá a loupe se, vždy se vytvoří jakoby nová vrstva, která se potom sloupne a takto pořád dokola. Je pravda že pozoruji menší výskyt puchýřků asi tak o 50 procent, ale okolí brady je stále zarudlé. Jsem si vědoma že u tohoto onemocnění je potřeba mnoho trpělivosti, jen se Vás chci zeptat jestli je tento průběh normální a jestli se zarudnutí a loupání a kůže zastaví, nebo se bude loupat neustále dokola? Prošla jsem v průběhu dvou let několika kožními ambulancemi a vyzkoušela už snad úplně všechno na doporučení lékařů, ale nikdy nic nezabralo. (dva měsíce zero terapie, dále Entizol, antibiotika, Prednison tbl., lékárenská kosmetika, krém Eliedel, Rozex, Ichtamol, zásypy, zinková pasta, Jarischův roztok, Perioderm, vitaminové doplňky, diety, čaje...atd.) Budu velice ráda za Vaši odpověď, nevím si již opravdu rady, jsem zoufalá.

Odpověď:

S ozonovým olivovým olejem nemám osobní zkušenosti, ale už samotný olej mě odrazuje, při periorální dermatitidě jsem neměla dobré zkušenosti s mastnějšími přípravky ani s hydratačními. Ano, doporučovala se i nulová terapie, ale ne u každé byl výsledek pozitivní. Samozřejmě žádné kortikoidní masti. Ani na vdechování, ale nepíšete, že byste byla astmatické a používala je. Nepíšete, kolik máte let, zda užíváte hormonální antikoncepci, někdy při velmi výrazných projevech může kožní lékař předepsat celkově retinoidy, ale na ty jsou přísné předpisy. Zkuste vysledovat, zda pleť neštípe a nepálí i po některé potravině / horké, ostřejší jídlo ... / někdy onemocnění souvisí s trávicími obtížemi / najde se v žaludku Helicobacter pylori /, fokus v dutině ústní, nedoporučují se fluorované zubní pasty, ale zhoršující příčinou může být i opakovaný stres. V stěru z ložiska se může najít Demodex, ačkoli se nachází běžně na kůži, při určitých podmínkách se zmnoží a způsobuje kožní potíže. Tehdy pomáhá mast s metronidazolem, ale podobnou jste používala, i celkově Entizol, u Vás bez výraznějšího zlepšení. Já jsem měla docela dobré výsledky s ichtamolovou měkkou pastou na večer, při vodnatých puchýřích s čajovými obklady, na oplachování jsem doporučovala Borová nebo Jarish vodu

Byla pro Vás tato informace užitečná?

2138

Další dotazy v poradně: