Proč dochází k tvorbě pigmentových skvrn? Pigmentové barvivo melanin je jednou z nejvýznamnějších složek kůže, které určuje její zbarvení. Přirozeně chrání pokožku před negativními vlivy UV záření. „Buňky obsahující melanin, tzv. melanocyty se nachází ve spodní vrstvě kůže, v bazální vrstvě epidermy. Tvorba pigmentu je dána geneticky, ale je ovlivnitelná i hormonálně hladinou estrogenu,“ upozornila dermatoložka MUDr. Alena Pčolová.
Pigmentové skvrny jsou typickým důsledkem narušení správných funkcí kůže. Melanocyty jsou zodpovědné za krásné bronzové opálení, po němž všichni v létě touží. Může se ale stát, že produkce tohoto kožního barviva se náhle prudce zvýší. Jakmile se melanin příliš zmnoží, pak vznikají pigmentové skvrny. „Tento proces se neděje sám od sebe, ale způsobují ho různé faktory vnějšího i vnitřního prostředí a jejich interakce. Mezi nejčastější příčiny se řadí nadměrná expozice slunečnímu záření, užívání rozličných léků od antibiotik přes hormonální antikoncepci atd. Mnohdy provázejí ale též rozličná vnitřní onemocnění,“ dodává dermatoložka, MUDr. Alena Pčolová.
„Než se pustíme do řešení těchto obtíží, je velmi přínosné navštívit dermatologa, který pacienta vyšetří dermoskopem a zkontroluje, zda se jedná pouze o pigmentové skvrny, nebo neskrývá-li se za nepravidelným probarvením pokožky závažnější příčina, jako prekanceróza v podobě dysplastické névy nebo zhoubný melanom kůže. Pokud k podezření na závažnější onemocnění dojde, pak je nasnadě poslat vzorek tkáně na histologický rozbor. A samozřejmě je třeba co nejdříve takové znaménko odstranit a podstoupit léčbu. Pokud jde jen o pigmentovou skvrnu zasahující do povrchovějších vrstev kůže, lze ji velmi dobře redukovat vhodným profesionálním kosmetickým ošetřením,“ vysvětluje MUDr. Alena Pčolová.
Jaké látky ovlivňují tvorbu pigmentových skvrn?
Na vině nebývá jen nadměrné slunění a špatně zvolený opalovací krém, na fotosenzibilitu kůže mohou mít vliv i jiné faktory. Některé aromatické oleje, ať už samostatně nebo jako součást dalších přípravků, činí pokožku vůči slunečnímu záření citlivější. Mohou vás zaskočit éterické oleje z bergamotu, pomeranče, vavřínu kubébového. Pozor je třeba dát rovněž na třezalkový olej. „Produkty s obsahem těchto látek je lépe v letních měsících, od května do konce září, a ve chvílích, kdy víte, že budete vystavování slunečním paprskům, neaplikovat. Nebo je nanášet pouze na místa, která před sluníčkem dokážete ochránit,“ dodává MUDr. Alena Pčolová.A u velice citlivých jedinců je lépe nepodávat dokonce ani třezalkový čaj jinak vyhlášený svými zklidňujícími účinky na nervovou soustavu.
UV ochrana nezanedbatelně přispívá k prevenci vzniku hyperpigmentací
Sama strava však před stále agresivnějšími vlivy prostředí neochrání. Nejvíce pozornosti by v prevenci měli lidé věnovat používání a volbě správných opalovacích prostředků, které je ochrání před škodlivým UV zářením, které je o to nebezpečnější, o co se ztenčuje ozónová vrstva. „Opalovací přípravky je vždy třeba zvolit na základě fototypu kůže, zohlednit by člověk při výběru měl rovněž intenzitu slunečního záření i délku pobytu venku. Kosmetika GERnétic má ve svém portfoliu vysoce účinnou sluneční řadu Melano, která výborně regeneruje a hydratuje pokožku. Obsahují meruňkový olej, který má vynikající zvláčňující i antioxidační vlastnosti. Navíc se všechny přípravky výborně vstřebávají a nezanechávají pocit mastnoty,“ osvětluje Alena Kimlová, hlavní firemní kosmetička a školitelka GERnétic.
V řadě Melano najdou zákazníci celkem tři produkty určené na ochranu kůže. Melano 15 (SPF 15, střední ochrana) je opalovací krém určený především na obličej. Je to nezvykle nízký faktor, který odporuje současným trendům, ale byl vyvinut tak, aby pokožku obličeje minimálně zatěžoval. „Tvář bychom vůbec neměli vystavovat působení přímého slunečního záření. Pokožka je zde nejzranitelnější. Proto bychom vždy měli nosit klobouk, kšilt, cokoli, co ji před paprsky ochrání,“ zdůrazňuje Alena Kimlová. Melano 30 s ochranným slunečním faktorem 30 nabízí vysokou ochranu a je primárně určen na tělo. Jeho výjimečnost spočívá v tom, že pomáhá pokožce rovnoměrně zhnědnout a udržet si opálení déle. Melano 50 (SPF 50, vysoká ochrana) je vhodný pro všechny, kteří jsou na sluneční záření citlivější. Vyhovuje lidem s alergickými projevy a lze jím před pigmentacemi spolehlivě ochránit též čerstvé jizvy. Používat sluneční ochranu se vyplatí nejen v létě a na horách.
Pokožka se sklonem k nepravidelné pigmentaci potřebuje péči celoročně
Bylo by chybou myslet si, že hyperpigmentace zmizí okamžitě. Aby došlo k jejich zmírnění či vymizení, je potřeba o pokožku pečovat soustavně během celého roku. Pigmentové skvrny by se měly začít řešit, jakmile se objeví. Po návštěvě dermatologa je ideální poradit se s odborníky v kosmetickém salonu, kde pracují s přípravky GERnétic vyškolení profesionálové. Podle rozsahu nepravidelné pigmentace a hloubky, do níž v kůži prostupují se stanoví plán ošetření a domácí péče. Kosmetička bude v pravidelných intervalech provádět speciální projasňující ošetření, jehož protokol přizpůsobí individuálním potřebám pokožky klienta. Jeho úkolem je postupně vyvažovat produkci kožního barviva. Má zklidňující a hydratační účinky. První výsledky jsou viditelné již po počátečním ošetření. „Hyperpigmentace nejsou záležitostí, jíž by bylo možné vyřešit během jediné návštěvy salonu. Jedná se o proces, který vyžaduje čas, a my jeho trvání odhadujeme průměrně na rok. Je potřeba pravidelně docházet na ošetření ke kosmetičce, důsledně dodržovat domácí péči a také pokožku chránit opalovacími přípravky,“ upozorňuje Alena Kimlová.
V GERnétic se snažili do tradičního ošetření přivést inovace, které by spojovaly mnoho pleti prospěšných účinků. „Novinkou v salonní péči je spojení masek Peel Off Anti-Age a Peel Off Eclaircissant. Tato kombinace spojuje hloubkové liftingové, regenerační, zklidňující a projasňující účinky a jako benefit také redukuje otoky. Tím se nám podařilo vytvořit pro klientky časově méně náročnou proceduru – už kvůli každé z masek nemusí vážit ošetření zvlášť,“ komentuje Ing. Andrea Trčková, výkonná ředitelka LK SERVIS generálního zastoupení kosmetiky GERnétic pro český a slovenský trh.
Bez regenerace se zlepšení nedostaví
Když má být pokožce navrácena původní krása a zdraví, nelze opomíjet její regeneraci a harmonizaci, k čemuž slouží například proslulý zlatý zázrak v kelímku – krém Synchro od kosmetiky GERnétic. Vyznačuje se relativně hutnou konzistencí, ale do pleti se velmi rychle vstřebává a nechává ji příjemně vyživenou. Působí až v nejhlubších vrstvách kůže, kde obnovuje přirozené fyziologické procesy a aktivuje buněčný metabolismus. Redukuje vrásky, zjemňuje kožní reliéf, hojí jizvičky a pokožku vypíná. Do péče bývá nejčastěji zakomponován jako noční krém.
Dále klienti používají speciální produkty určené přímo na redukci pigmentací. Sérum Depigmentant je určené pro lokální ošetření jednotlivých pigmentových skvrn. Omezuje tvorbu melaninu. Crème Éclaircissante má zesvětlující účinky a brzdí melanogenezi. Sjednocuje barevný tón pleti. Má vynikající hydratační a antioxidační vlastnosti.
Pro umocnění a urychlení depigmentace bývá do péče zařazen také peeling. V portfoliu kosmetiky GERnétic jsou k těmto účelům využívány dva. Ger Peel je mechanický peeling, který pokožku nedráždí a jemně pomocí dokonale kulovitých peelingových částeček odstraňuje odumřelé buňky, aniž by poškozoval. Lotion Aux Acides De Fleurs patří do kategorie biologických peelingů, které rozpouští odumřelé kožní buňky a usnadňují jejich odloučení od zdravé pokožky pomocí speciálních kyselin získávaných z květů ušlechtilých rostlin – frézií, lilií a mandlovníku.
Co dělat, když pigmentové skvrny zasahují do hlubokých vrstev kůže?
„V těchto případech se doporučuje terapii rozšířit ještě o ošetření pulzním rubínovým laserem, jehož energie proniká až do korových vrstev kůže, kde dokáže pigmentové buňky rozrušit. Nic se ale nemění na tom, že je třeba pokožku stále zodpovědně chránit před UV zářením a dopřát jí tu správnou péči,“ podotýká MUDr. Alena Pčolová.